پروتکل IPsec چیست؟

پروتکل IPsec گروهی از پروتکل ها است که برای تنظیم اتصالات رمزگذاری شده بین دستگاه ها با هم استفاده می شود و به ایمن نگه داشتن داده های ارسالی از طریق شبکه های عمومی کمک می کند. IPsec غالباً برای راه اندازی VPN استفاده می شود و با رمزگذاری بسته های IP ، همراه با تأیید اعتبار مبدا بسته ها ، کار می کند.

IP مخفف “پروتکل اینترنت” و “sec” مخفف “امنیت” است. پروتکل اینترنت، همان پروتکل اصلی مسیریابی است که در اینترنت استفاده می شود. این پروتکل مکانی را مشخص می کند که داده ها با استفاده از آدرس های IP به آنجا می روند. امنیت IPsec به این دلیل است که رمزگذاری (رمزگذاری فرآیند پنهان سازی اطلاعات با تغییر ریاضی داده ها به گونه ای است که تصادفی به نظر می رسد. به عبارت ساده تر ، رمزگذاری استفاده از “کد مخفی” است که فقط اشخاص مجاز می توانند آن را تفسیر کنند.) و تأیید اعتبار را به این فرآیند اضافه می کند.

VPN چیست؟ IPsec VPN چیست؟

شبکه خصوصی مجازی (VPN) یک اتصال رمزگذاری شده بین دو یا چند رایانه است. اتصالات VPN از طریق شبکه های عمومی انجام می شود، اما داده های رد و بدل شده از طریق VPN هنوز خصوصی است زیرا رمزگذاری شده است.

VPN دسترسی و مبادله ایمن داده های محرمانه از طریق زیرساخت شبکه مشترک ، مانند اینترنت عمومی را امکان پذیر می کند. به عنوان مثال ، وقتی کارمندان به جای کار در دفتر کار، دور کاری می کنند ، اغلب از VPN برای دسترسی به پرونده ها و برنامه های شرکت استفاده می کنند.

بسیاری از VPN ها از مجموعه پروتکل IPsec برای ایجاد و اجرای این اتصالات رمزگذاری شده استفاده می کنند. با این حال ، همه VPN ها از IPsec استفاده نمی کنند. پروتکل دیگر VPN ها SSL / TLS است که در لایه ای متفاوت از مدل OSI نسبت به IPsec عمل می کند. (مدل OSI نمایشی انتزاعی از فرایندهایی است که باعث کار کردن اینترنت می شود.)

چگونه کاربران به IPsec VPN متصل می شوند؟

کاربران می توانند با ورود به یک برنامه VPN یا “مشتری” به یک IPsec VPN دسترسی پیدا کنند. به این منظور نیاز است تا کاربر برنامه را روی دستگاه خود نصب کند.

ورود به سیستم VPN معمولاً مبتنی بر رمز عبور است. در حالی که داده های ارسالی از طریق VPN رمزگذاری شده است، در صورت به خطر افتادن رمزهای عبور کاربر ، مهاجمان می توانند به VPN وارد شوند و این داده های رمزگذاری شده را سرقت کنند. استفاده از احراز هویت دو فاکتوری (۲FA) می تواند امنیت IPsec VPN را تقویت کند، زیرا از این پس سرقت رمز عبور به تنهایی امکان دسترسی را به مهاجم نخواهد داد.

پروتکل IPsec گروهی از پروتکل ها است که برای تنظیم اتصالات رمزگذاری شده بین دستگاه ها با هم استفاده می شود و به ایمن نگه داشتن داده های ارسا

پروتکل IPsec چگونه کار می کند؟

اتصالات پروتکل IPsec شامل مراحل زیر است:

تبادل کلید: کلیدها برای رمزگذاری لازم هستند. کلید یک رشته از کاراکترهای تصادفی است که می تواند برای “قفل کردن” (رمزگذاری) و “باز کردن” (رمزگشایی) پیام ها استفاده شود. IPsec کلیدهایی را بین دستگاه های متصل تنظیم و مبادله می کند تا هر دستگاه بتواند پیام های دستگاه دیگر را رمزگشایی کند.

عنوان ها و تریلرهای بسته: تمام داده هایی که از طریق شبکه ارسال می شوند به قطعات کوچکتر به نام بسته تقسیم می شوند. بسته ها هم شامل یک پی لود ، یا داده های واقعی ارسال شده ، و عنوان ها، یا اطلاعات مربوط به آن داده ها هستند تا کامپیوترهای دریافت کننده بسته ها بدانند که با آنها چه باید بکنند. IPsec چندین عنوان را به بسته های داده حاوی اطلاعات احراز هویت و رمزگذاری اضافه می کند. IPsec همچنین تریلرهایی را اضافه می کند که به جای پی لود قبلی ، پس از پی لود هر بسته قرار می گیرند.

تایید اعتبار: IPsec امکان تایید اعتبار برای هر بسته را فراهم می کند ، مانند مهر اصالت روی کالای کلکسیونی. این تضمین می کند که بسته ها از یک منبع مطمئن هستند و نه یک مهاجم.

رمزگذاری: IPsec پی لودهای درون هر بسته و عنوان IP هر بسته را رمزگذاری می کند (مگر اینکه به جای تونل زنی از حالت انتقال استفاده شود). این داده های ارسالی از طریق IPsec را امن و خصوصی نگه می دارد.

انتقال: بسته های رمزگذاری شده IPsec از طریق یک یا چند شبکه با استفاده از پروتکل حمل و نقل به مقصد می روند. در این مرحله ، ترافیک IPsec با ترافیک IP معمولی متفاوت است زیرا اغلب از UDP به عنوان پروتکل حمل و نقل خود استفاده می کند ، نه TCP.

TCP ، پروتکل کنترل انتقال است که اتصالات اختصاصی بین دستگاه ها را تنظیم و ورود همه بسته ها را تضمین می کند. UDP ، User Datagram Protocol ، این اتصالات اختصاصی را تنظیم نمی کند. IPsec از UDP استفاده می کند زیرا این امکان را به بسته های IPsec می دهد تا از فایروال ها عبور کنند.

رمزگشایی: در انتهای دیگر ارتباطات ، بسته ها رمزگشایی می شوند و برنامه ها (به عنوان مثال یک مرورگر) اکنون می توانند از داده های تحویل داده شده استفاده کنند.

از چه پروتکل هایی در IPsec استفاده می شود؟

در شبکه سازی ، پروتکل یک روش مشخص برای قالب بندی داده ها است به طوری که هر کامپیوتر شبکه ای می تواند داده ها را تفسیر کند. IPsec یک پروتکل نیست بلکه مجموعه ای از پروتکل ها است. پروتکل های زیر مجموعه ، IPsec را تشکیل می دهند:

عنوان تایید اعتبار(AH): پروتکل AH اطمینان می دهد که بسته های داده از یک منبع معتبر تهیه شده اند و داده ها دستکاری نشده اند ، مانند مهر و موم ضد دستکاری روی یک کالای مصرفی. این عناوین رمزگذاری نمی کنند. آنها به مخفی کردن اطلاعات از طرف مهاجمین کمک نمی کنند.

Encapsulating Security Protocol (ESP): ESP عنوان IP و پی لود هر بسته را رمزگذاری می کند – مگر اینکه از حالت حمل و نقل استفاده شود ، که در این حالت فقط پی لود را رمزگذاری می کند. ESP عنوان و تریلر اختصاصی خود را به هر بسته داده اضافه می کند.

انجمن امنیت (SA : (SA به تعدادی از پروتکل های مورد استفاده برای مذاکره در مورد کلیدهای رمزگذاری و الگوریتم ها اشاره دارد. یکی از رایج ترین پروتکل های SA تبادل کلید اینترنتی (IKE) است.

سرانجام ، در حالی که پروتکل اینترنت (IP) بخشی از مجموعه IPsec نیست ، IPsec مستقیماً در راس IP اجرا می شود.

یونیکس ، مجله تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید