نیروگاه بادی در ایران

نیروگاه بادی (مزرعه بادی) مجموعه‌ای از توربین های بادی است که در مکانی جهت تولید برق حاصل از انرژی بادی قرارگرفته اند. یک نیروگاه بادی بزرگ گاهی شامل چندصد توربین بادی است.کشور ما ایران از نظر منابع انرژی چه تجدیدپذیر و چه تجدیدناپذیر از غنی‌ترین کشورهای جهان است. با توسعه استفاده از انرژی بویژه برق و افزوده شدن برمشکلات زیست محیطی بواسطه استفاده از سوخت های فسیلی، کارشناسان را برآن داشت تا بیشتر به دنبال انرژی های تجدیپذیر باتوجه به شرایط محیطی و اقلیمی کشور بروند، از اینرو مزارع بادی متعدد در کشور راه اندازی شد که درحال حاضر نیاز کشور به برق را تا حد امکان مرتفع می سازد به گونه ای که می توانیم حتی برق تولیدی مازاد کشور را به کشورهای همسایه صادر کنیم که این مورد در حال بررسی می باشد.

اولین نیروگاه بادی در ایران، مزرعه بادی کهک می باشد که با استفاده از انرژی باد برق تولید می کند ؛ این مزرعه بادی در سال ۱۳۹۲ در ۵ کیلومتری شهر تاکستان در استان قزوین راه‌اندازی گردید. در مرحله اول با ظرفیت ۲٫۵ مگاوات به بهره‌برداری رسیده‌است؛ و در حال حاضر توان تولید ۵۵ مگاوات برق با بکار گیری ۲۲ عدد توربین ۲/۵ مگاواتی را دارد. توربین‌های نصب‌شده در این مزرعه بادی برای اولین بار در ایران و توسط شرکت مپنا ساخته شد. توربین‌های نصب شده در این مرکز بزرگ‌ترین توربین بادی کشور محسوب می‌شوند به‌طوری‌که هر کدام ۸۵ متر ارتفاع و ۳۰۰ تن وزن دارند. هر کدام از توربین‌های ۳ پره‌ای با طول هر پره ۵۳ متر ظرفیت تولید ۲٫۵ مگاوات برق را دارند.

نیروگاه بادی شیراز

مزرعه بادی شیراز در ارتفاع دو هزار و ۳۵ متری از سطح دریا در ارتفاعات منطقه باباکوهی شیراز قراردارد. که تولید این مزرعه بادی به ۱۶۶ هزار کیلووات خواهد رسید. با بهره برداری از این نیروگاه بادی و تولید ۱۶۶ هزار کیلووات ساعت برق در سه ماه گذشته، ۵۵ هزار و ۳۰۰ لیتر سوخت گازوییل یا معادل آن ۵۵ هزار و ۳۰۰ مترمکعب گاز صرفه‌جویی شده است. با راه اندازی این نیروگاه، ایستگاه بادسنج در ارتفاعات جهت پتانسیل‌سنجی نصب شده که در هر ۱۰ دقیقه به طور متوالی یک بار اطلاعات ثبت می گردد.

نیروگاه بادی منجیل

مزرعه بادی منجیل در شهر منجیل استان گیلان است. تجهیزات این نیروگاه از کشور دانمارک تهیه شد. توربین‌ها از سه پره به طول تقریبی ۳۰ تا ۴۰ متر ساخته شده‌اند. در سایت رودبار ۸۷ درصد روزهای سال، باد وجود دارد که در کل ۲/۴میلیون کیلو وات ساعت برای یک توربین می‌توان بدست آورد. این نیروگاه دارای ۱۷۱ توربین است. توربین ها از سه پره به طول تقریبی ۱۷ الی ۲۳ متر (قطر روتور ۳۵الی ۴۷ متر) ساخته شده‌اند. نیروگاه بادی منجیل یک از جاذبه های دیدنی در این منطقه می باشند. این نیروگاه در پیک مصرف برق سال ۱۳۹۹ توانسته است میزان زیادی از نیاز کشور به برق برطرف سازد و از فشار به شبکه برق سراسری قطعی برق بکاهد.

نیروگاه بادی (مزرعه بادی) مجموعه‌ای از توربین های بادی است که در مکانی جهت تولید برق حاصل از باد قرارگرفته اند. یک نیروگاه بادی بزرگ گاهی

نیروگاه بادی عون بن علی ( عینالی)تبریز

دیگر نیروگاه بادی ایران ، در ارتفاعات عون بن علی شهر تبریز، در بهمن ماه سال ۱۳۸۸توسط سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) تاسیس گردید. این نیروگاه، با ظرفیت تولید ۶۶۰ کیلووات (۶۶ مگاوات) با تعداد ۳عدد توربین‌ بادی است که تا ۲۰ عدد افزایش خواهد یافت. مشخصات فنی این نیروگاه به شرح زیر می باشد:

نیروگاه بادی (مزرعه بادی) مجموعه‌ای از توربین های بادی است که در مکانی جهت تولید برق حاصل از باد قرارگرفته اند. یک نیروگاه بادی بزرگ گاهی

  • قطر روتور: ۴۷ متر
  • سرعت چرخشی روتور: ۲۸/۵ دور در دقیقه
  • دور ژنراتور: ۱۵۱۵-۱۶۵۰ دور در دقیقه
  • طول پره ها: ۲۲/۹ متر
  • ارتفاع برج: ۴۰ متر
  • نوع گیربکس: خورشیدی
  • حداقل سرعت باد برای تولید برق: ۴ متر بر ثانیه
  • سرعت باد برای تولید توان نامی: ۱۵ متر بر ثانیه
  • حداکثر سرعت باد برای تولید برق: ۲۵ متر بر ثانیه

نیروگاه بادی بینالود

در استان خراسان رضوی در نزدیکی شهر نیشابور و در مسیر جاده ۴۴در سال ۱۳۸۱ تأسیس گردیده است، مساحت این مزرعه بادی حدود ۷۰۰ هکتار است که با ظرفیت تولید ۲۸٫۲مگاوات که شامل ۴۳ توربین ۶۶۰ کیلوواتی است در حال حاضر یکی از نیروگاه های بادی متصل به شبکه در کشورمان ایران می باشد.

ساخت نیروگاه بادی بینالود توسط سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) انجام شده است.

گسترش این نیروگاه تا ۵۰ عدد توربین بادی دیگر (افزایش ظرفیت به ۶۱٫۲ مگاوات) در حال بررسی و اجرا می باشد.

نیروگاه بادی صفه اصفهان

این نیروگاه که در پارک کوهستانی صفه (گردنه باد) و در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و بامشارکت شهرداری اصفهان در دامنه کوه صفه در سال ۱۳۹۰ راه اندازی شد.

نیروگاه بادی (مزرعه بادی) مجموعه‌ای از توربین های بادی است که در مکانی جهت تولید برق حاصل از باد قرارگرفته اند. یک نیروگاه بادی بزرگ گاهی

این توربین تاکنون بالغ بر ۳۰۰مگاوات ساعت برق تولید و به شبکه تزریق کرده است.

 

نیروگاه بادی خواف

این مزرعه بادی با یک عدد توربین بادی به ظرفیت ۶۶۰ کیلووات در منطقه خرگرد خواف استان خراسان رضوی توسط توربین ساخت شرکت صبا نیرو و مشاوره و طراحی شرکت سنگ باد راه اندازی شده است.

البته مزرعه بادی دیگری به نام سلامی در ظرفیت ۵۰مگاوات نیز در منطقه خواف در حال فعالیت می باشد. توربین ساخته شده در این نیروگاه توسط مپنا می باشد.

یونیکس ، مجله تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید