نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) چیست؟

Software-as-a-Service یا نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) یک روش مبتنی بر ابر برای ارائه نرم افزار به کاربران است. کاربران SaaS مشترک یک برنامه هستند به جای اینکه یکبار آن را خریداری کرده و نصب کنند. کاربران می توانند از طریق اینترنت با هر دستگاه سازگار وارد سیستم SaaS شوند و از آن استفاده کنند. برنامه واقعی در سرورهای ابری اجرا می شود که ممکن است از مکان کاربر فاصله زیادی داشته باشد.

یک برنامه SaaS از طریق مرورگر یا از طریق اپلیکیشن قابل دسترسی است. برنامه های ایمیل آنلاین که کاربران از طریق مرورگر به آنها دسترسی دارند ، مانند Gmail و Office 365 ، نمونه های رایج برنامه های SaaS هستند.

تفاوت SaaS با نصب نرم افزار بر روی رایانه کاربر تا حدودی مانند تفاوت بین پخش آنلاین یک نمایش تلویزیونی و خرید DVD تمام قسمت های آن نمایش تلویزیونی است.

شخصی که یک نمایش تلویزیونی را بر روی DVD خریداری می کند فقط باید یک بار هزینه آن را پرداخت کند. با این حال ، آنها باید DVD ها را ذخیره و نگهداری کنند ، و اگر سخت افزار خود را تغییر دهند – به عنوان مثال ، اگر DVD player خود را با یک دستگاه پخش Blu-ray جایگزین کنند – دوباره باید سخت افزار هایی را خریداری کنند. در عوض پخش نمایش به این معنی است که شخص ثالثی ذخیره و ارتقا آن را بعهده دارد و تمام کاری که کاربر باید انجام دهد فشار دادن دکمه ی اجرا است. با این وجود ، پخش وابسته به اتصال به اینترنت است و کاربران معمولاً برای حفظ دسترسی خود نیاز به پرداخت هزینه ی ماهیانه مداوم دارند.

منظور از «نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS)» چیست؟

تفاوت بین پارک کردن اتومبیل توسط پیشخدمت و اجاره کردن پارکینگ را در نظر بگیرید. پارک کردن اتومبیل توسط پیشخدمت یک سرویس است ، در حالی که یک مکان پارکینگ یک محصول است ، حتی اگر هر دو مزایای یکسانی را برای مشتری فراهم کنند( مکانی برای پارک کردن ماشین هایشان).

به طور سنتی ، فروشندگان نرم افزار نرم افزارهای خود را به عنوان یک محصول به کاربران می فروختند. با این حال ، در مدل SaaS آنها به طور فعال از طریق cloud نرم افزار را برای کاربران خود تهیه و نگهداری می کنند. آنها پایگاه داده ها و کدهای لازم برای اجرای برنامه را میزبانی و نگهداری می کنند و برنامه را روی سرورهای خود اجرا می کنند. بنابراین ، SaaS بیشتر به یک سرویس شباهت دارد تا یک محصول.

ابر چیست؟

فضای ابر” به وب سرورهای از راه دور در مراکز داده مختلفی گفته می شود که میزبان پایگاه داده ها هستند و کد برنامه را اجرا می کنند. ارائه دهندگان خدمات ابری خدمات خود را از طریق اینترنت به مشتریان یا کاربران نهایی ارائه می دهند.

سه مدل اصلی سرویس ابری کدامند؟

SaaS یکی از سه مدل اصلی سرویس ابری است. مدل های سرویس ابری دسته خدماتی است که ارائه دهندگان ابر – به عبارت دیگر شرکت هایی که در مراکز داده مختلف سرور دارند و کار می کنند – به کاربران و مشاغل ارائه می دهد.

سه نوع سرویس ابری عبارتند از:

  • IaaS (زیرساخت به عنوان سرویس): زیرساخت رایانش ابری – سرورها ، پایگاه داده ها و غیره – که یک ارائه دهنده ابر مدیریت می کند. شرکت ها می توانند به جای اینکه باطن برنامه های خود را حفظ کنند ، برنامه های خود را بر روی IaaS بسازند.
  • PaaS (پلت فرم به عنوان یک سرویس): یک سطح بالاتر از IaaS ، PaaS شامل ابزارهای توسعه ، زیرساخت ها و سایر پشتیبانی ها برای ساخت برنامه ها است.
  • SaaS (نرم افزار به عنوان سرویس): برنامه های ابری کاملاً ساخته شده.

Software-as-a-Service یا نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) یک روش مبتنی بر ابر برای ارائه نرم افزار به کاربران است. کاربران SaaS مشترک یک

مزایا و معایب استفاده از SaaS چیست؟

مدل SaaS دارای یکسری مزایا و معایب است، اگرچه برای کسب و کارهای مدرن و کاربران، مزایای SaaS اغلب از معایب آن بیشتر هستند. در اینجا برخی از مزایا و معایب استفاده از برنامه های SaaS ذکر شده است:

  • مزیت: دسترسی از هرجای دیگر، در هر دستگاهی. به طور معمول ، کاربران می توانند از هر دستگاه و هر مکان به برنامه های SaaS وارد شوند. این امر امکان انعطاف پذیری زیادی را ارائه می دهد – مشاغل می توانند به کارمندان اجازه دهند در سراسر جهان فعالیت کنند و کاربران می توانند در هر کجا که باشند به پرونده های خود دسترسی داشته باشند.

علاوه بر این ، بیشتر کاربران از چندین دستگاه استفاده می کنند و اغلب آنها را تعویض می کنند. کاربران نیازی به نصب مجدد برنامه های SaaS یا خرید مجوزهای جدید با هر بار استفاده از دستگاه جدید ندارند.

  • مزیت: نیازی به به روزرسانی یا نصب نیست. ارائه دهنده SaaS برنامه را به طور مداوم بروزرسانی و اصلاح می کند.
  • مزیت: مقیاس پذیری. ارائه دهنده SaaS مقیاس بندی برنامه را کنترل می کند ، مانند افزودن فضای پایگاه داده بیشتر یا قدرت محاسبه بیشتر همزمان با افزایش استفاده.
  • مزیت: صرفه جویی در هزینه. SaaS هزینه های داخلی IT و مخارج کلی را کاهش می دهد. ارائه دهنده SaaS سرورها و زیرساخت هایی را پشتیبانی می کند که از برنامه پشتیبانی می کنند و تنها هزینه یک کسب و کار هزینه اشتراک برنامه است.
  • عیب: نیاز به کنترل دسترسی قوی تر. افزایش قابلیت دسترسی برنامه های SaaS همچنین به این معنی است که تأیید هویت کاربر و کنترل سطح دسترسی بسیار مهم می شود. با SaaS ، دارایی های سازمانی دیگر جدا از دنیای خارج در یک شبکه داخلی نگهداری نمی شوند. در عوض ، دسترسی کاربر براساس هویت کاربر است: اگر کسی اعتبار ورود به سیستم را داشته باشد ، به او اجازه دسترسی می دهد.

بنابراین تأیید هویت قوی بسیار مهم می شود.

  • عیب: قفل فروشنده. یک تجارت ممکن است بیش از حد به ارائه دهنده برنامه SaaS وابسته باشد. اگر کل دیتابیس سازمان در برنامه قدیمی ذخیره شود ، انتقال به یک برنامه جدید زمانبر و پرهزینه است.
  • عیب (برای شرکت ها): امنیت و انطباق. با استفاده از برنامه های SaaS ، مسئولیت محافظت از آن برنامه ها و داده های آنها از تیم های IT داخلی به سمت ارائه دهندگان خارجی SaaS منتقل می شود. برای مشاغل کوچک و متوسط ، این کمتر ضرر دارد ، زیرا ارائه دهندگان ابر بزرگ معمولاً منابع بیشتری برای برقراری امنیت قوی دارند. اما اگر یک تجارت بزرگ با استانداردهای سختگیرانه امنیتی یا نظارتی روبرو شود ، این می تواند یک چالش باشد. در برخی موارد ، مشاغل قادر نخواهند بود امنیت برنامه های خود را ارزیابی کنند ، به عنوان مثال با انجام آزمایش نفوذ. اساساً ، آنها باید این سخن ارائه دهنده SaaS خارجی را که برنامه امن است ، بپذیرند.

چند نمونه از شرکت های SaaS

همانطور که در بالا ذکر شد ، ارائه دهندگان ایمیل آنلاین در گروه SaaS قرار می گیرند. از دیگر شرکت های معروف SaaS می توان به Salesforce ، Slack ، MailChimp و Dropbox اشاره کرد.

 

یونیکس ، مجله تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید