غولهای فناوری در راه انرژی تجدید پذیر

سه شرکت بزرگ تکنولوژیکی جهان در حال تلاش هستند تا انرژی مصرفی خود را تغییر دهند.اپل، فیس بوک و گوگل، تعداد زیادی از شرکت های فن آوری با قصد تغییرات اساسی در شیوه مصرف انرژی را هدایت می نمایند که هدف آنها دسترسی به اینترنت پرسرعت با استفاده از ۱۰۰٪ انرژی تجدید پذیر است.

غولهای تکنولوژی در راه انرژی تجدیدپذیر
technology giants for renewable energy

بر اساس یک گزارش جدید منتشر شده توسط گرین پیس، این دو کشور در طول دو سال گذشته شاهد تحول بزرگ در بخش انرژی هستند.

گرین پیس این سه شرکت بزرگ را به عنوان شرکت هایی مشخص کرد که به دنبال تغییر هستند، در حالی که خدمات وب آمازون نه تنها عقب مانده، بلکه با منابع انرژی آلاینده که به گرم شدن زمین کمک می کنند، داده های بسیاری را برای خدمات اینترنت مدیریت کرده و زیرساخت های خود را قدرتمند می سازد.

گری کوک، تحلیلگر ارشد فناوری اطلاعات گرین پیس، اظهار داشت: “اپل، فیس بوک و گوگل زندگی های آنلاین ما را با انرژی پاک قدرتمند کردن و جهان آفلاین پاکی را برای همه در این روند فراهم نمودند.” “این شرکت ها در طول ۲۴ ماه گذشته ثابت کرده اند که انرژی باد و خورشید آماده هستند تا به اینترنت و بقیه اقتصاد ما با انرژی پاک قدرت ببخشد.”

گرین پیس گزینه های انرژی ۱۹ شرکت اینترنتی پیشرو را ارزیابی نموده و از زنجیره های تامین برق در بیش از ۳۰۰ مرکز داده بازدید کرد .پنج تا از این شرکت ها متعهد به انجام عملیات خود با ۱۰۰٪ انرژی تجدید پذیر شدند.

اپل از همه بالاتر

اپل اولین شرکتی بود که برای به دست آوردن انرژی ۱۰۰٪ انرژی تجدیدشده خود توانست iCloud خود را مدیریت کند و شرکتهایی را هدایت نمود که با شاخص انرژی خالص ۱۰۰٪ ارزیابی شده بودند.اپل در ایالات متحده در مرکز داده های کارولینای شمالی خود، دارای بزرگترین تاسیسات خورشیدی خصوصی در ایالات متحده است.

کوک می افزاید: ” با انتقال سریع اپل به انرژی های تجدید پذیر طی ۲۴ ماه گذشته، روشن است که چرا یکی از شرکت های نوآورانه و محبوب جهان است.” “با ادامه خرید انرژی کثیف، خدمات وب آمازون نه تنها به نظر نمی رسد که با اپل همخوانی داشته باشد، بلکه سرعت اینترنت آن نیز کمتر خواهد شد.”

فیس بوک از تمام قدرت خود برای استفاده از ابزار در آیووا، MidAmerican انرژی، برای قدرت بخشیدن به مرکز داده خود با انرژی باد استفاده می نماید.MidAmerican با سرمایه گذاری ۱٫۹ میلیارد دلار در تولید برق از باد، با قرار دادن بهترین دستورالعمل های جهان در مورد توربین های بادی دریایی، به بخشی از تقاضای شبکه های اجتماعی پاسخ داد.

گوگل پیش از استفاده از توافق نامه خرید انرژی برای انرژی باد به منظور ارائه خدمات برق مانند خدمات Gmail و یوتیوب پیشگام بوده است.

گوگل، اپل و فیس بوک همه Duke Energy، بزرگترین ابزار در ایالات متحده، را تحت فشار قرار دادند تا گزینه های جدید انرژی تجدید پذیر را برای خریداران برق در کارولینای شمالی ارائه دهند.

انرژی تجدید پذیر

غولهای تکنولوژی در راه انرژی تجدیدپذیر
technology giants for renewable energy

طبق گفته گرین پیس، در حال حاضر تنها وب سایت Amazon Web Services، که میزبان بخش وسیعی از اینترنت شرکت های محبوب Pinterest، Netflix، Spotify، Tumblr، AirBnB ، Yelp و Vine می باشد، در حال حاضر فقط ۱۵ درصد از نیاز برق خود را با انرژی پاک تامین می کند. رشد آمازون باعث افزایش مصرف و ساخت نیروگاه های زغال سنگ و سوختگی در ویرجینیا شده و رشد انرژی پاک خالص را در اورگان به خطر انداخته است .در حالی که شرکت هایی مانند اپل، فیس بوک و eBay بخش وسیعتری را در مورد استفاده از انرژی شان شفاف تر نشان داده اند، آمازون قاطعانه رد می کند که هر گونه جزئیات مربوط به میزان انرژی خود را به مشتریان یا عموم مردم نشان دهد.

گرین پیس ادامه می دهد:”توییتر هم هیچ جزئیات در مورد میزان انرژی خود را به اشتراک نمی گذارد و هیچ تلاشی برای تهیه برق پاک ، در مقایسه با رقبای رسانه های اجتماعی آن فیس بوک نکرده است. “

در مقابل، شرکت Rackspace و Salesforce به سرعت به کسب و کارهای مطرح در سال ۲۰۱۲ یعنی اپل، فیس بوک و گوگل پیوستند تا هدف خود را با بهره گیری از ۱۰۰٪ انرژی های تجدید پذیر، به کار اندازند. گرین پیس به ارزیابی شرکت هایی پرداخت که مرکز داده های مشترک را در اختیار دارند و مرکز داده های خود را به مشتریان برای اولین بار در «کلیک کردن بر روی انرژی پاک » به فروش می رساند و مشخص شده از مقادیر کم انرژی تجدید پذیر استفاده می کنند. اکثر آنها نیز شفافیت در مورد اثرات انرژی خود نداشتند.

گرین پیس در حال حاضر از تمام شرکت های بزرگ اینترنتی درخواست می کند تا:

  • یک تعهد بلند مدت برای تبدیل شدن به ۱۰۰٪ تجدیدپذیرمجدداً ایجاد کنند.
  • تعهد به شفافیت در عملکرد IT و مصرف منابع، از جمله منبع برق، برای فعال کردن مشتریان، سرمایه گذاران و سهامداران برای اندازه گیری پیشرفت در جهت این هدف.
  • توسعه یک استراتژی برای افزایش عرضه انرژی تجدیدپذیر خود از طریق ترکیب تدارکات، سرمایه گذاری و حمایت از شرکت به هر دو تامین کننده برق و تصمیم گیرندگان دولتی.
طرح های بزرگ

در عین حال، پروژه های انرژی تجدید پذیر و برنامه های جذب کربن در سراسر اروپا بیش از ۲ میلیارد یورو با فروش ۳۰۰ میلیون توافق بر سر اجازه انتشار سود داشت. بانک سرمایه گذاری اروپا به طور موفقیت آمیز فروش را تحت برنامه NER 300 ، یکی از بزرگترین برنامه های تامین مالی پروژه برای جذب و ذخیره سازی کربن و فن آوری های نوین انرژی تجدید پذیر داشته و در مجموع در طول مرحله دوم فروش آن به ۵۴۸ میلیون یورو افزایش یافته است.

جاناتان تیلور، معاون رئیس بانک سرمایه گذاری اروپا، می گوید: NER300 یک مسیر جدید بوده که چند سال پیش برای حمایت از پروژه های گسترده در نظر گرفته شده است. ما از این نوع پشتیبانی ها در مورد نوآوری در انتقال به اقتصاد کم کربن بیشتر نیاز خواهیم داشت. جوز Delbeke، مدیر کل اقدامات آب و هوایی، کمیسیون اروپا گفت: من خوشحالم که بانک سرمایه گذاری اروپا به ما در این کار نوآورانه پیوسته و من از آنها برای پرداخت کمک های مالی سپاسگذارم “،

بانک سرمایه گذاری اروپا از ابتکار NER300 به عنوان نماینده کمیسیون اروپا حمایت می کند و نقش جداگانه ای را اجرا می نماید. اولا، ارزیابی پروژه هایی که توسط کشورهای عضو ارسال شده اند و به دنبال تامین بودجه از برنامه هستند، و دوم کسب درآمد از کمک هزینه.

برای مرحله دوم، تا اوائل سال ۲۰۱۳، ۳۳ پروژه درخواستی توسط بانک سرمایه گذاری اروپا دریافت شده و از آن زمان به بعد جزئیات مورد بررسی قرار گرفته است. انتظار می رود کمیسیون اروپا در سال جاری جزئیات جوائز پروژه های موفق را اعلام کند.

سپنتا ، مشاور، طراح و مجری نیروگاه خورشیدی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید