انواع کابل های شبکه

مهم است که فرق بین کابل های ارتباطات زیرساختی را از کابل های ارتباطی نود ها تا رک بدانیم. در این مطلب به بررسی انواع کابل های شبکه می پردازیم.

امروزه در انواع کابل های شبکه چهار نوع اصلی کابل های انتقال اطلاعات وجود دارد:

(UTP (unshielded twisted pair:

رایج ترین انواع کابل های شبکه هستند که از چهار زوج به هم تابیده شده تشکیل شده اند. جهت ارتباطات نود ها تا رک در بیشتر موارد از کابل های UTP استفاده می شود. از کابل های UTP تا پیش از سال ۱۹۸۰ در سیستم های تلفنی کاربرد داشتند ولی پس از آن در شبکه هایی که بر اساس استاندارد ۱۰Base-T طراحی شده بودند نیز استفاده شدند. کابل های UTP بسیار مقرون به صرفه هستند، راحت نصب می شوند و توانایی انتقال پهنای باند قابل قبولی را دارند. نخستین بار در سال ۱۸۸۰ الکساندر گراهامبل کابل های به هم تابیده شده را اختراع و در تلفن های نوری مورد استفاده قرارداد. در آن زمان گراهامبل شرکت خود را برای فروش به کمپانی بزرگ وسترن یونیون با ارزش ۱۰۰ هزار دلار پیشنهاد داد ولی این معامله هیچگاه انجام نشد. امروزه برای اطمینان از استاندارد بودن کابل ها تستی به نام تست فلوک روی آنها انجام می شود. برخی برند های کابل شبکه مانند کابل شبکه رامون و… داری تست فلوک می باشند.

(STP (shielded twisted pair:

عمده مصرف انواع کابل های شبکه بعد از کابل های UTP را کابل های شیلد دار تشکیل می دهند و در اماکنی که احتمال وجود نویز های الکترومغناطیسی و تاثیر آنها بر روی داده های کابل های شبکه وجود دارد از این کابل های STP استفاده می شود. به طور مثال در صنایع و کارخانجات، بیمارستان ها، و پست های برق که نویز الکترومیغناطیسی فراوانی وجود دارد از کابل های شیلد دار به جای کابل های UTP استفاده می شود. اولین بار کمپانی IBM از کابل های STP رونمایی کرد. این کابل ها عمدتا در فرکانس ۳۰۰ مگا هرتز داده ها را انتقال می دهند. دسته ای از کابل های STP که علاوه بر شیلد ، فویل هم دارند را کابل های SFTP می نامند.

Coaxial :

تا پیش از رایج شدن کابل های UTP در شبکه های قدیمی از کابل های کواکسیال بهره گرفته می شد.امروزه نیز جهت انتقال تصاویر دوربین های آنالوگ از کابل های کواکسیال (RG) استفاده می شود.

Fiber optic:

امروزه در شبکه های جدید بیشتر از کابل فیبر نوری به منطور ارتباطات زیرساختی بهره گرفته می شود. کابل های زیرساختی در ارتباطات بین سرور ها، سوئیچ ها، روتز ها و یا ارتباطات بین رک ها استفاده می شوند.

یونیکس مجله تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید