آبگرمکن خورشیدی چیست؟

خورشید منبعی است بیکران،که استفاده از انرژی آن پاک و ارزان قیمت است. یکی از جنبه های انرژی خورشیدی جدا از نیروگاه خورشیدی و تولید برق استفاده از انرژی گرمایی خورشید می باشد. آبگرمکن خورشیدی با استفاده از انرژی خورشید جهت گرم کردن آب مصرفی منازل و همچنین گرمایش محیطی مکان ها، کابردی خاص و مقرون به صرفه از انرژی خورشیدی می باشد.

سیستم آبگرمکن خورشیدی بر پایه دو اصل کلی کار می کندکه هردو متکی به میزان جذب انرژی خورشید می باشند. اصل اول اشاره دارد به اینکه حرارت هر جسم گرمی به محیط اطراف آن انتقال می یابد. بازده کلکتورهای موجود در سیستم گرمایش خورشیدی، رابطه مستقیم با میزان حرارتی که از طریق تابشی و همرفت منتقل می کنند دارد. به همین دلیل از عایق حرارتی به جهت جلوگیری از انتقال حرارت کلکلتورها به خارج استفاده می شود.

اصل دوم براین اساس است که هرچه اختلاف دمای بین دو جسم بیشتر باشد انتقال دما هم سریعتر خواهد بود. پس هرچه اختلاف دمای بین سطح جاذب کلکتورها و سیال داخل آن ها بیشتر باشد انتقال گرما به سیال سریعتر انجام می گیرد. در نتیجه آب در آبگرمکن خورشیدی سریعتر گرم خواهد شد.

کلکتورهای خورشیدی در آبگرمکن خورشیدی انرژی گرمایی حاصل از تابش خورشیدی جذب می کنند و تحت تاثیر فرآیند گلخانه ای آن گرما را به آب انتقال می دهند.

کلکتورهای گرمایش خورشیدی می توانند بیش از ۵۰ درصد انرژی دریافتی خورشید را ذخیره و به آبگرم منتقل کنند.

انواع آبگرمکن خورشیدی

  • ترموسیفون

در این نوع از آبگرمکن از هیچ گونه پمپی جهت به گردش درآوردن آب استفاده نشده و یکی از مشکلاتی که درمورد این مدل می توان گفت احتمال یخ زدگی سیستم در زمستان های خیلی سرد می باشد.

  • پمپ دار تحت فشار

این سیستم به صورت مدار بسته بوده و به منظور اینکه به صورت دائم آب در سیستم جابجا شود

از پمپ استفاده شده تا آب را به گردش درآورد. جهت برطرف کردن مشکل مدل ترموسیفونی از ضد یخ کمک گرفته اند.

  • سیستم برگشت ثقلی

این مدل را معمولا ، سیستم غیر مستقیم گرمایش آب می نامند. در این سیستم آبی را که در یک سیکل بسته قراردارد، انرژی گرمایی خورشید راتوسط کلکتورها گرفته و مانند یک مبدل حرارتی آب را درون مخزن را گرم می کند. از این سیستم می توان در مناطقی که با اختلاف دمای زیادی روبرو هستند، استفاده کرد.

آبگرمکن خورشیدی با استفاده از انرژی خورشید جهت گرم کردن آب مصرفی منازل و همچنین گرمایش محیطی مکان ها، کابردی خاص و مقرون به صرفه از انرژی

  • آبگرمکن خورشیدی با کلکتور تخت خلا

آبگرمکن های کلکتور تخت بروزترین نوع از آبگرمکن های خورشیدی می باشند. کلکلتورهای بکارررفته در آن ها از نوع کلکتورهای لوله خلا شیشه ای بوده که می توانند آب را تا دمای ۵۰تا ۷۰ درجه سانتیگراد را در فصل زمستان گرم کنند و در فصول گرم دمای آب تا ۹۰ درجه سانتیگراد هم خواهد رسید.

عمر مفید مخزن در این مدل افزایش یافته و جداره خارجی مخزن آب گرم از ورق گالوانیزه ساخته می شود تا مخزن از خوردگی، زنگ زدگی و هرنوع عامل جوی در امان باشد. بین جداره داخلی و خارجی فضایی وجود دارد که این فضا را با عایق پلی اورتان کاملا می پوشانند تا مانع هدر رفت حرارت بین جداره داخلی و خارجی شده و کمک کند تا دمای آب تا ۷۲ ساعت گرم بماند.

  • آبگرمکن های خورشیدی پمپ دار

دراین نوع از آبگرمکن تعداد زیاد کلکتور بکار برده می شود و سیستمی غیر مستقیم دارد و بدلیل اینکه گردش آب باید سرعت بیشتری در سیستم داشته باشد از پمپ استفاده می شود، همچنین مخازن دو جداره دارند. این سیستم به یک کنترل کننده دما مجهز می باشد. که تعیین قطع و وصل پمپ در زمان های متفاوت برعهده این کنترلر است. معمولا این مدل ازآبگرمکن در سیستم های بزرگ کاربرد دارند.

  • آبگرمکن های صنعتی یاعمومی

این سیستم آبگرمکن صنعتی و یا در ساختمان ها ویا مکان های عمومی جهت تامین آب گرم و یا گرمایش محیط استفاده می گردد. تعداد کلکتورها بسته به میزان مصرف متقاضی تعیین می گردد. از این مدل برای گرم کردن استخرهای عمومی و شخصی استفاده میگردد. مخزن این نوع کویل دار، پمپی و ضدیخ می باشد.

  • آبگرمکن خورشیدی پروانه ای

این آبگرمکن در مکان های بزرگ مثل موتورخانه، گلخانه، استخرعمومی و… استفاده می شود. این سیستم به گونه ای است که از ورق استیل بعنوان مخزن بکارمی برند و در میان دو جداره داخلی و بیرونی مخزن از فوم پلی اورتان استفاده می شود. کلکتورها از جنس شیشه ای وکیوم تیوب استفاده می شود که میتوان تا ۴۰ کلکتور عایق بندی شده را در این مدل استفاده کرد.

شیشه های وکیوم تیوب آب، بعد ازاینکه به سرعت گرم شد، از بالای مخزن خارج شده و این روند سریعا و مرتبا انجام می شود.

یونیکس ، مجله تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات

سپنتا ، ارائه دهنده راهکار ها و تجهیزات انرژی خورشیدی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید